spot_img
14.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelBakan Kurum, İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na başkanlık etti:

Bakan Kurum, İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na başkanlık etti:

ANKARA (AA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son şekli verilecek Ulusal Katkı Beyanı’nı, Mısır’da 6-18 Kasım’da düzenlenecek toplantıda Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası’na sunacaklarını bildirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kurum, Ankara’da düzenlenen İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na başkanlık etti.

Toplantıda yaptığı konuşmada, ekim ayında düzenlenen kurul toplantısında Ulusal Katkı Beyanı ve TBMM gündemine gelecek İklim Kanunu’na dair görüşmeler yapıldığını hatırlatan Kurum, bugünkü toplantıda ise Ulusal Katkı Beyanı’nın nihai halinin görüşüleceğini ve karara varılacağını bildirdi. Kurum, “Mısır’da 6-18 Kasım’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler 27. Taraflar Konferansı’na (COP27) katılacak ve nihai şekli verilen Ulusal Katkı Beyanı’nı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası’na sunacağız.” diye konuştu.

Mısır’da yapılacak toplantı öncesinde Bakanlık tarafından gerçekleştirilmesi hedeflenen konuların bu toplantıyla netleşeceğini vurgulayan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Mısır’da yapacağımız toplantı öncesinde hem iklim değişikliğiyle mücadelemizi hem de Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı Vizyonu’ çerçevesinde önümüzdeki 30 yıla ilişkin tüm bakanlıkların ortaya koyacağı irade ve belirleyeceğimiz hedefleri, atacağımız adımları netleştirecek, önümüzdeki 30 yıla 2053’e ilişkin stratejileri netleştirmiş olacağız. Yüzyıllık planları hayata geçiriyoruz ve bu noktada bugün alacağımız kararların, önümüzdeki yüzyıla ilişkin ülkemiz, sektörlerimiz ve geleceğimiz adına alacağımız en önemli kararlardan olacağını düşünüyorum.”

– “Ülkemizin, kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışıyoruz”

İnsanı ve doğayı merkeze alarak yürüttükleri şehirleşme modeline vurgu yapan Kurum, “Medeniyetimizin bize tarif ettiği şehirleşme modeliyle, çevreyi, insanı, doğayı merkeze alan sosyal devlet anlayışıyla başlattığımız, sürdürülebilir devlet anlayışına geçeceğimiz bir sistemin omurgasını oluşturacak. Kendi kendine her alanda yeten ülkeler bundan sonraki süreçte de çok daha fazla öne çıkacak. Burada belirleyeceğimiz ve alacağımız kararlarla, ülkemizin tarımda, enerji sektöründe, turizmde, çevre ve şehircilikte kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin yeni yüzyılda iklim değişikliği ile mücadele örnek olacağını ifade eden Bakan Kurum, TBMM’de çıkacak İklim Kanunu ile 2053 net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma yolunda, dünyada model bir ülke olacağını ifade etti.

Dünya’nın geleceği için Bakanlık olarak önemli adımların atıldığını bildiren Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu ‘2053 net sıfır emisyon’ hedefini yakalamak için bakanlıklarımızda atılacak adımları belirlememiz gerekiyor. Bu hedefler, doğrultusunda kişiler değişse de bakanlıklarımızca atılan adımlar, ülkemizin doğayla dost bir şekilde kalkınmasında rol alacaktır. Bizim medeniyetimizden aldığımız ilhamla; tarihi eserlerimizi, doğal güzelliklerimizi de korumak zorundayız. Türkiye Yüzyılı Vizyonu’na ilişkin bakanlıklarımız çalışmalarını sundu. Biz de çevre, şehircilik ve iklim değişikliği konularında çalışmalarımızı yapıyoruz. Ülkemizin renklerini ve doğayı merkeze alan Ulusal Katkı Beyanı’nı hazırlarken; vatandaşımızı, sanayicimizi, çiftçimizi, toplumun tüm kesimlerini içine alan, kimsenin geride bırakılmadığı anlayışıyla çalışmaları yürütmek zorundayız. Ortak müşterekte buluşmak zorundayız.”

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz