spot_img
14.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelBüyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Avrupa’da anıldı

Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Avrupa’da anıldı

VİYANA (AA) – Türkiye’nin Avrupa’daki dış temsilciliklerinde, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında düzenlenen programlarla anıldı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde düzenlenen anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Eler, Azerbaycan’ın Viyana Büyükelçisi Rövşen Sadıkbeyli ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Ceyhun, burada yaptığı konuşmada, Atatürk’ün mücadelesi, başarıları, Türkiye için yaptıklarıyla yaşadığı çağı aşan çok büyük bir lider olduğunu belirterek “Ona layık olmak, izinden gitmek, eserini en iyi koşullarda gelecek kuşaklara devretmek, onun hatırasına olan borcumuzdur.” dedi.

Atatürk’ü anmanın en iyi yolunun Türkiye’yi her alanda ileriye taşımakla mümkün olacağı görüşünde olduğunu söyleyen Ceyhun, “Ülkemizi muasır medeniyetler arasında en üst sıralara çıkartmak ve 2053, 2071 hedeflerine ulaştırmak için biz de üzerimize düşeni yapmaktayız, yapacağız ve kimsenin şüphesi olmasın çok çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Programda, İkinci Katip Levent Ozan da Atatürk’ün mücadelesini anlatan bir konuşma yaptı.

– Çekya

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliğinde düzenlenen törende, Büyükelçi Egemen Bağış, Gazi’nin 57 yıllık ömrüne sığdırdığı büyük mücadelesi ve Türk milletine kazandırdıkları göz önüne alındığında Atatürk’ün farkının daha iyi anlaşıldığını vurguladı.

Bağış, “Atatürk’ü sadece 10 Kasımlarda değil her geçen gün rahmet, minnet ve hürmet ile anıyoruz. Geçen sene burada sizlerle birlikte açılışını yaptığımız Prag’ın ilk Atatürk büstü önünde bu sabah davetimizi kabul edip toplanmış olmanızı çok önemsiyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bağış, bölgesinin en önemli demokratik ve özgürlükçü cumhuriyetine sahip olan Türkiye’nin bugün geldiği noktanın Atatürk’ün vizyon ve sezgilerinin ufkunu ortaya koyduğunu söyledi.

– Belçika

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğinde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Atatürk’ün vefatının 84. yılı dolayısıyla yapılan anma konuşmalarının ardından Belçika Türk toplumundan üç çocuk şiir okudu.

Dış basında, “Atatürk’ün vefatı” konulu sunumda ABD’den Sovyetler Birliği’ne (SSCB), Fransa’dan Çin’e birçok ülkede gazetelerin manşetlerinde liderliğine yapılan övgüler paylaşıldı.

Törene, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay, Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz, Azerbaycan’ın Brüksel Büyükelçisi Vaqif Sadıqov’un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

– İsveç

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 84. yılı dolayısıyla Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliğinde de anma töreni düzenlendi.

Törene başta Büyükelçilik Maslahatgüzarı Öznur Özkan olmak üzere tüm ataşeler, müşavirler, konsolosluk, STK mensupları ve davetliler katıldı.

Anma töreninde konuşan Özkan, “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün gerçekleştirdiği çağdaş inkılaplar sayesinde bugünlere ulaşmıştır. Bizlere düşen görev, Türkiye’yi daha aydınlık günlere taşımaktır. Atatürk’ün yaptığı inkılaplarla her zaman gurur duyuyoruz.” dedi.

– Almanya

10 Kasım için Almanya’daki 13 Türk Başkonsolosluğunda anma etkinliği düzenledi.

Berlin’deki anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Burada konuşan Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, şu ifadeleri kullandı:

“2023’te Cumhuriyet’imizin 100. yılına yaraşır şekilde anmak, kutlamak en büyük dileğimiz. Yurt dışında en çok vatandaşımızın yaşadığı kent Berlin. 81 vilayetten vatandaşımız burada. Milli günlerde gösterilen hassasiyet, bizim için son derece kıymetli. Ulu Önder Atatürk ve diğer silah arkadaşları bize çok önemli, kıymetli bir miras bıraktı. Güçlü bir temel attılar bugün bizlerin, yarın çocuklarımızın da vazifesi bu temel üzerine daha iyisini güzelini ara vermeden inşa etmeye devam etmek olacaktır.”

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunda düzenlenen programda, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç da bir konuşma yaptı.

Kılıç, şunları kaydetti:

“Türk milletine önderlik yaparak Anadolu’yu yeniden vatan haline getiren ve milleti kendi iradesine sahip çıkma gücüne kavuşturan, istiklal ve istikbal mücadelemizde ömrünü devletimize ve milletimize adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında kendisini, istiklalimiz için mücadele veren silah arkadaşlarını ve O’nun “özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” inancını paylaşıp, bu ülke için kan dökmüş şehit ve gazilerimizi, 7’den 70’e hepimiz şükran ve minnetle anıyoruz. Aziz hatıraları milletimizin kalbinde hep yaşayacaktır

– Bulgaristan

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. yılında Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği konutunda törenle anıldı.

Programda, Atatürk’ün hayatı ve manevi mirasını anlatan belgesel gösteriminin ardından yapılan konuşmalarda, Mustafa Kemal’in 1913-1915 döneminde başkent Sofya’da askeri ataşe olarak görev yaparken, buradaki çalışmalarının diplomatik, siyasi çevreler ve Bulgaristan halkı arasında büyük saygıyla anıldığı ifade edildi.

Törene, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği personeli, Bulgaristan Parlamentosunda temsili olan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH milletvekilleri, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü yönetimi ve diğer konuklar da katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. yılı Türkiye’nin Filibe ve Burgaz başkonsolosluklarında da anıldı.

– Atatürk, Malta’da ve İtalya’da da anıldı

Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için ölümünün 84. yılında Malta’daki tarihi Türk şehitliğinde anma töreni yapıldı.

Türkiye’nin Valetta Büyükelçisi Kerem Kıratlı’nın Şehitler Anıtı’na çelenk bıraktığı törende, Atatürk’ün hayatını kaybettiği 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Büyükelçi Kıratlı, vatandaşların ve ilgililerin katıldığı törende yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 84. yılında rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatırası önünde şükran ve saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

Büyük Önder Atatürk için İtalya’da da Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğunda törenler düzenlendi.

Her iki misyondaki törende 09.05’te Atatürk anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Milano Başkonsolosluğundaki törene, bu kentte eğitim gören Türk öğrenciler de katıldı.

– Romanya

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 84’üncü ölüm yıl dönümü nedeniyle Bükreş’in merkezinde bulunan Atatürk büstü önünde bir tören düzenlendi.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliğince düzenlenen törene, çok sayıda vatandaş ve soydaş katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve Büyükelçi Füsun Aramaz’ın konuşması ile devam etti. Tören, Atatürk büstüne çelenklerin bırakılması ile son buldu.

– İrlanda ve İngiltere

Türkiye’nin Dublin Büyükelçiliğince Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi Hakan Olcay, törende yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yılını andıklarını dile getirdi.

Olcay, “100. yaşına girmek üzere olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması için birçok yeniliğe imza atan ve bir devrim gerçekleştirerek bunu bizlere miras bırakan Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyoruz. Bugün Büyük Önder’i kaybetmenin hüznünü bir kez daha yaşarken, emanetine sahip çıkma kararlılığımızı yineleyerek huzurunda saygıyla eğiliyoruz.” ifadesini kullandı.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunması, saygı duruşu ve Büyükelçilik gönderindeki bayrağın yarıya indirilmesiyle son buldu.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yılında rahmetle, minnetle ve özlemle anıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

– Macaristan

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Naphegy Meydanı’ndaki Atatürk büstünün önünde düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karani Ekşioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilcisi Özgür Ezel, Türk kurumlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Ekşioğlu, Atatürk’ü Macaristan’da anmanın oldukça anlamlı olduğunu çünkü Atatürk’ün, Macarlara özel ilgi duyduğunu ve onları “akraba millet” olarak gördüğünü söyledi.

Ekşioğlu, “1934’te bir Macar elçisini kabulünde Atatürk, ‘Türk ve Macar halkları birbirine sınır komşusu olduğu zaman akrabalıklarını bilerek güçlerini geliştirmiş olsalardı, son yüzyıllarda Doğu Avrupa tarihi tamamen başka yön alırdı.’ demiş. Bizler de Atatürk’ün bu sözleri çerçevesinde, tarihten gelen dostluk ve akrabalık ilişkilerimizin olduğu Macaristan ile işbirliğimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz.” diye konuştu.

Türk milletini tarih sahnesinden silme amacını taşıyan Sevr Anlaşması’nı tarihin tozlu sayfalarına gömen Atatürk’ün vermiş olduğu mücadelenin Macar halkı için bir esin kaynağı olduğunu vurgulayan Ekşioğlu, “Macar halkı, Atatürk’e büyük saygı ve sempati beslemiştir. Budapeşte Belediyesi, Atatürk aramızdan ayrıldığında şehirde yas ilan etmiş, tüm resmi dairelere ve hatta evlere matem bayrağı asılmıştır.” dedi.

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz