spot_img
10.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelKKTC'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanıyor

KKTC’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanıyor

LEFKOŞA (AA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla törenler düzenleniyor.

Başkent Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, törende imzaladığı anıt özel defterine şunları yazdı:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bizler bugün aziz Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki kopmaz bir parçası olarak büyük bir heyecan ve coşkuyla KKTC’de Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururu içerisindeyiz. Kahraman Türk ulusu tarafından işgal kuvvetlerine karşı verilen destansı bağımsızlık savaşı, büyük bir fedakarlık, vatanseverlik ve hürriyet aşkıyla bezenmiş ulusal bilinç neticesinde zafere ulaşmıştır. Anavatan Türkiye’de verilen Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs’taki Türk ulusuna da ilham olmuş, milli bilincin pekişmesi ve özgürlük ülküsünün yeniden canlanmasına vesile olmuştur. Kıbrıs Türkü, Atatürk ilke ve devrimlerini hiçbir baskı ve zorlamaya maruz kalmadan tüm benliğiyle özümseyerek uygulamış bugün özgür ve egemen bir halk olarak kendi devletinde yaşamasının mihenk taşlarından biri de sizin yüce fikirlerinizi benimsemesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, minnet ve şükranla anıyorum. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri de anıt özel defterine şunları kaydetti:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak manevi huzurunuzda bulunmaktan şeref duyuyorum. Güç mücadeleleri silahlanma yarışı ve zorlu
sınamalarla karşı karşıya kaldığımız bugünlerde kurucusu olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti, dünyada refah, barış istikrarın sağlanması için vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır. Ülkemizi her alanda bağımsızlığa kavuşturmak ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için gösterdiğiniz üstün azim, kararlılık ve kahramanlık
bizlere rehberlik ediyor. Emanet ettiklerinizin sorumluluğuyla diğer konularda olduğu gibi Doğu Akdeniz’de oynanmak istenen her türlü oyuna karşı güçlü ve kararlı duruşumuzla ülkemiz ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumaya devam ediyoruz. Seneye yüzüncü yılını her zamankinden daha büyük bir coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyetimizin bekası ve ülkemizin bağımsızlığı için canlarını feda etmekten korkmayan tüm kahraman vatan evlatları ile gazilerimizi saygı ile selamlıyor, aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı kutlamaları, KKTC genelinde çeşitli etkinliklerle gün boyu sürecek.

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz