spot_img
1.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelKonya’da oy kullanacak seçmen sayısı açıklandı

Konya’da oy kullanacak seçmen sayısı açıklandı

Konya Valisi Vahdettin Özkan, seçimlerde Konya’da 1 milyon 628 bin 723 seçmenin, 4 bin 992 sandıkta oy kullanacağını, 38 bin görevlinin sandık başında olacağını açıkladı.

Konya Seçim Güvenliği Toplantısı Vali Vahdettin Özkan başkanlığında Polisevinde yapıldı. Toplantıda, 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin Konya’da huzur ve güven içinde gerçekleşebilmesi için alınan ve alınacak önlemler görüşüldü

. Toplantının sonrasında gazetecilerle bir araya gelen Konya Valisi Vahdettin Özkan seçimlerde alınan ve alınacak önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin seçimle alakalı tecrübesinin uluslararası manada çok akredite olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Özkan, “Geçmiş dönemde olduğu gibi bu seçim arefesinde de bizim idare olarak, alakalı bakanlıklar olarak seçim güvenliğinin tesis edilmesi ve işletilmesi yönünde bir dizi faaliyetlerimiz mevcut. Elbette seçimler bağımsız yargı organlarının denetim ve gözetiminde yapılmaktadır. Bu işin esasıdır. İdarenin bağımsızlığı esastır. Asayişle, seçim güvenliğiyle alakalı İçişleri Bakanlığı’nın tüm unsurları seçim arefesinde, esnasında ve ardından alınacak önlemler nelerdir, bunun analizini yapıp bir plan çerçevesinde hem ulusal hem il hem de ilçeler düzeyinde bu şekilde bir faaliyetin içine girmiş oluyoruz. Asıl yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu, yargı organları ve bunların açıklamaları asıl alınarak bu süreç yönetiliyor. Asayişle alakalı konularda da biz hem personel hem araç gereç hem geçmiş dönemde ne eksik vardı tüm bunların planlarını yapmış vaziyetteyiz” şeklinde konuştu.

“1 milyon 628 bin 723 seçmen, 4 bin 992 sandıkta oy kullanacak”

Konya’daki seçmen ve sandık sayılarını paylaşan Vali Vahdettin Özkan, “İlimiz geneli 1 milyon 628 bin 723 seçmen, 4 bin 992 sandıkta oy kullanacak, 38 bin görevli sandık başında görev alacak. Seçim çevresi ve sandık alanları göz önünde bulundurularak ilimizdeki güvenlik personeli ve araç gereç vaziyeti analizleri yapılmış, tahsis ve görevlendirme gerçekleşmiştir. Konya’daki depremzede vatandaşlarımızdan vatandaşlık hakkının kullanılması yönünde isteyen kaydını buraya aldırdı. İsteyen vatandaşımız kaydını orada tuttu. Ama kim nerede oy kullanmak istiyorsa o olanaklar bütünüyle tek tek, birebir sunuldu. Dolayısıyla şu anda bu konu Yüksek Seçim Kurulu’nun takdirinde. Şu ana kadar alakalı mevzuat asıl olan ikametinin olduğu yerdir. Eğer buraya ikametini almışsa burada kullanacak, ikameti kendi ilindeyse orada kullanacak” ifadelerini kullandı.
Seçimin hem Konya için hem Türkiye için hem de dünya barışı için yüksek derecede bir katkı sunmasını temenni ettiklerini aktaran Özkan, “Elbette ki seçim sürecini hep birlikte takip edeceğiz. İdarenin bağımsızlığını muhafaza ederek seçimlerin yargı organlarının gözetiminde ve denetiminde olduğu düsturundan hareketle seçim güvenliğine ilişkin kolluk birimlerimize düşen faaliyetleri icra edeceğiz. Adli makamların il ve ilçe seçim kurullarının istemiş olduğu lojistik desteği vereceğiz” diyerek konuştu.

Seçim Güvenliği Toplantısı’na Vali Vahdettin Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, İl Jandarma Komutanı Şakir Uslu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, 31 ilçe kaymakamı ve İl Seçim Kurulu Başkanı Salih Zeki Bilgin katıldı.

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz