spot_img
14.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelMahmutbey Selanikliler Derneği, Büyük Önder Atatürk'ü andı

Mahmutbey Selanikliler Derneği, Büyük Önder Atatürk’ü andı

İSTANBUL (AA) – Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Bağcılar’da düzenlenen 99. Geleneksel Dede Pilav Günü’nde anıldı.

Mahmutbey Selanikliler Derneği tarafından Bağcılar Belediyesinin destekleriyle düzenlenen 99. Geleneksel Dede Pilav Günü ve Atatürk’ü Anma Programı, Hasan Gürsu Camisi’nde gerçekleşti.

Etkinlikte 160 küçükbaş hayvanın etinden pişirilen kavurma ve 1,5 ton pilav vatandaşlara ikram edildi.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, yemeklerin dağıtıldığı kazanın başına geçerek, vatandaşlara ikramlarda bulundu.

Konuşmasında Mahmutbey Mahallesi’nin 100 yılı aşan geçmişe sahip olduğunu anlatan Özdemir, Selanik’ten mübadele ile gelenlerin burada yerleşim kurduğunu ve o dokuyu aynı şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84. yılında saygı ve özlemle andıklarını ifade eden Özdemir, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesiyle ülkemize göçen Selanik göçmenleri tarafından Bağcılar Mahmutbey Mahallesi’nde 1923 yılından beri sürdürülen Geleneksel Dede Pilav Günü 99 yaşına girdi. Her yıl Bağcılar Belediyesinin de destek verdiği etkinlik bu sene 10 Kasım’a denk geldi. Selanikliler, Dede Pilavı Günü’nde hemşehrileri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de andı.” diye konuştu.

Özdemir, Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şehitleri rahmetle ve minnetle andığını dile getirdi.

Mahmutbey Selanikliler Derneği Başkanı Fuat Sarp da Rumeli’de başlayıp Mahmutbey’de devam ettirilen pilav etkinliğine gelen herkese teşekkür etti.

Atatürk’ü rahmetle ve minnetle andığını belirten Sarp, “Kavala’daki dedelerimizin vasiyeti üzerine başlayan bir organizasyon. O zamandan bu zamana kuşaklar boyunca bu etkinliği devam ettiriyoruz. Halkımızın yardımları ve Bağcılar Belediyesinin de katkılarıyla bu etkinliği gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Programa Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun ve İlçe Müftüsü İbrahim Yavuz ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz