spot_img
11.7 C
Konya
spot_img
Ana SayfaGenelTÜRKPA gözlem heyeti, Kazakistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimini yerinde takip ediyor

TÜRKPA gözlem heyeti, Kazakistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimini yerinde takip ediyor

ASTANA (AA) – Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) seçim gözlem heyeti, Kazakistan’da bugün düzenlenen erken cumhurbaşkanlığı seçimini yerinde izliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya başkanlığındaki TÜRKPA seçim gözlem heyeti, yerel saatle 07.00’de başkent Astana ve ülkenin en büyük şehri Almatı’da sandıkları gezmeye başladı.

Burada heyet, sandık görevlilerinden bilgi alıyor, oy kullanmaya gelen vatandaşlarla sohbet ediyor ve her sandık başındaki oy verme işlemine ilişkin not tutuyor.

Kaya, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜRKPA gözlem heyeti olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik, şeffaf, sivil ve adil gerçekleştirilmesini görmek için Kazakistan’da bulunduklarını söyledi.

Astana’ya birkaç gün önce geldiklerini belirten Kaya, “Geldiğimizden beri Kazakistan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı, Senato ve Meclis Başkanları ile seçim adaylarının ofislerindeki temsilcileriyle görüştük. Dolayısıyla devletin adaylara tahsis ettiği maddi imkanlarda, seçim kampanyalarında adil bir süreç yaşandı mı, sahadaki propagandalarda da herhangi bir zorluklarla karşılaştılar mı bunları tespit etmeye çalıştık. Şimdiye kadar bir sorun görmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaya, seçim gününde de oylamanın başladığı saatten itibaren sandıkları gezdiklerini anlatarak, “Sandıkların kurulumu, çalışma düzenleri ve oy kullanma işlemlerini takip ediyoruz. Akşama kadar bunu sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Yarın da seçimle ilgili gözlem tespitlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Kaya, “Seçimin Kazakistan’a ve halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm adaylara başarılar diliyoruz. Kazanan Kazakistan olsun.” ifadelerini kullandı.

TÜRKPA seçim gözlem heyetinde, Azerbaycan’dan Milli Meclis Milletvekili Vugar İskandarov, Kırgızistan’dan Jogorku Keneş Milletvekili Nurjigit Kadirbekov ve Türkiye’den TBMM Milletvekilleri Recep Şeker, Şenel Yediyıldız, Yüksel Özkan, Ömer Fethi Gürer ve Yaşar Karadağ’ın yanı sıra TÜRKPA Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Genel Sekreter Yardımcısı Talgat Aduov da yer alıyor.

spot_img

son yazılar

daha fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz